Connect with us

Commonwealth Games 2022

Commonwealth Games 2022: India’s Schedule on Day 7, 4th August

India’s complete Schedule on Day 7 in Commonwealth Games.

Commonwealth Games 2022
Commonwealth Games 2022 (Image source- Twitter)

The sixth day of the ongoing Commonwealth Games in Birmingham brought more glory to the nation as the athletes once again put up a spectacular show adding more medals to the Indian tally. The Indian contingent has clinched one medal today which was won by Lovepreet Singh. He won India’s ninth medal in weightlifting at the Games as he clinched a bronze in the men’s 109kg category with a combined lift of 355kg. There was a medal confirmation in Judo as Tulika Maan entered the finals of the Women +78kg category.

Boxer Nitu Ghangas assured another medal in boxing as she won the women’s 48kg quarter-finals. The Seventh Day is expected to bring more medals as the Indian contingent will be competing at various events tomorrow.

Here’s the complete schedule for India on Day seven of the Commonwealth Games 2022:

TIME (ALL TIMINGS IN IST) SPORT CATEGORY VENUE
5:00-10:15AM Lawn Bowls and Para Lawn Bowls Men’s Singles – Sectional Play – Round 4 Women’s Pairs Sectional Play – Round 4 Men’s Singles – Sectional Play – Round 5 Women’s Pairs Sectional Play – Round 5 Victoria Park
11:30 AM-4:45 PM Lawn Bowls and Para Lawn Bowls Women’s Triples Sectional Play – Round 5 Men’s Fours Sectional Play – Round 4 Para Mixed Pairs B2-B3 – Semi-Finals Women’s Triples – Quarter-Finals Men’s Fours Sectional Play – Round 5 Victoria Park
TIME SPORT CATEGORY VENUE
5:30-9:00AM Hockey Women’s Group Match South Africa v New Zealand England v Wales University of Birmingham Hockey and Squash Centre
10:30AM-2:00PM Hockey Men’s Group Match India v Wales Canada v England University of Birmingham Hockey and Squash Centre
3:30-7:00 PM Hockey Men’s Group Match South Africa v New Zealand Australia v Pakistan University of Birmingham Hockey and Squash Centre
 

 

 

     
 

TIME

SPORT CATEGORY VENUE
       
5:30AM-9:00AM NETBALL Australia v Jamaica; Wales v Barbados The NEC Arena
10:30AM-2:00PM NETBALL Trinidad & Tobago v Northern Ireland; Malawi v Uganda The NEC Arena
3:30-7:00 PM NETBALL South Africa v Scotland; New Zealand v England The NEC Arena
6:00-10:45AM Table Tennis and Para Table Tennis Mixed Doubles Round 1; Women’s Classes 3-5 Qualifying Round 3; Women’s Classes 6-10 Qualifying Round 3; Men’s Classes 3-5 Qualifying Round 3; Men’s Classes 8-10 Qualifying Round 3; Men’s Doubles Round 1; Women’s Doubles Round 1 The NEC Hall 3
12:30-5:00PM Table Tennis and Para Table Tennis Mixed Doubles Round 2; Women’s Singles Round 1; Men’s Doubles Round 2 The NEC Hall 3

 

TIME SPORT CATEGORY VENUE
6:30-9:30 AM Athletics and Para Athletics Women’s Hammer Throw Qualifying Rounds; Men’s Decathlon 100m; Women’s 200m Round 1; Men’s Decathlon Long Jump; Women’s High Jump Qualifying Rounds – A & B; Men’s 1500m Round 1; Men’s 200m Round 1; Men’s Decathlon Shot Put Alexander Stadium
3:00-6:15 PM Athletics and Para Athletics Women’s Heptathlon Medal Ceremony; Women’s Shot Put Medal Ceremony; Men’s Discus Throw F42-44/F61-64 Medal Ceremony; Men’s 100m T37/38 Medal Ceremony; Women’s 100m Medal Ceremony; Women’s Discus Throw F42-44/F61-64 Final; Men’s Decathlon High Jump – A & B; Women’s 400m Hurdles Round 1; Men’s 100m Medal Ceremony; Men’s Long Jump Final; Men’s 400m Hurdles Semi-finals; Women’s 800m Semi-finals; Men’s 100m T11/12 Final; Men’s Discus Throw Final; Women’s Discuss Throw F42-44/F61-64 Medal Ceremony; Men’s Decathlon 400m; Men’s Long Jump Medal Ceremony; Men’s 100m T11/12 Medal Ceremony; Women’s 1500m T53/54 Final; Men’s 110m Hurdles Final

 

TIME SPORT CATEGORY VENUE
6:30-11:30AM BADMINTON Men’s Singles Round of 32; Women’s Singles Round of 32; Men’s Doubles Round of 32; Women’s Doubles Round of 32; Mixed Doubles Round of 32 The NEC Hall 5
1:00-6:00 PM BADMINTON Men’s Singles Round of 32 Women’s Singles Round of 32; Men’s Doubles Round of 32; Women’s Doubles Round of 32; Mixed Doubles Round of 32 The NEC Hall 5
TIME SPORT CATEGORY VENUE
6:30-12:30AM Cycling – Time Trial Women’s Time Trial Final; Women’s Time Trial Medal Ceremony; Men’s Time Trial Final; Men’s Time Trial Medal Ceremony West Park

 

TIME SPORT CATEGORY VENUE
7:30-11:00AM CRICKET T20 Women’s Group B Match: South Africa v Sri Lanka Edgbaston Stadium
2:30-6:00 PM CRICKET T20 Women’s Group B Match: England v New Zealand Edgbaston Stadium

 

TIME SPORT CATEGORY VENUE
8:30 AM-12:30 PM BOXING Men’s Over 48kg – 51kg (Fly) Quarter Finals; Men’s Over 48kg – 51kg (Fly) Quarter Finals; Men’s Over 51kg – 54kg (Bantam) Quarter Finals; Men’s Over 51kg – 54kg (Bantam) Quarter Finals; Women’s Over 54kg – 57kg (Feather) Quarter Finals; Women’s Over 54kg – 57kg (Feather) Quarter Finals; Women’s Over 57kg – 60kg (Light) Quarter Finals; Women’s Over 57kg – 60kg (Light) Quarter Finals; Men’s Over 63.5kg – 67kg (Welter) Quarter Finals; Men’s Over 63.5kg – 67kg (Welter) Quarter Finals; Men’s Over 67kg – 71kg (Light Middle) Quarter Finals; Men’s Over 67kg – 71kg (Light Middle) Quarter Finals; Men’s Over 86kg – 92kg (Heavy) Quarter Finals; Men’s Over 86kg – 92kg (Heavy) Quarter Finals; Men’s Over 92kg (Super Heavy) Quarter Finals; Men’s Over 92kg (Super Heavy) Quarter Finals The NEC Hall 4
2:30-6:30 PM BOXING Men’s Over 48kg – 51kg (Fly) Quarter Finals; Men’s Over 48kg – 51kg (Fly) Quarter Finals; Men’s Over 51kg – 54kg (Bantam) Quarter Finals; Men’s Over 51kg – 54kg (Bantam) Quarter Finals; Women’s Over 54kg – 57kg (Feather) Quarter Finals; Women’s Over 54kg – 57kg (Feather) Quarter Finals; Women’s Over 57kg – 60kg (Light) Quarter Finals; Women’s Over 57kg – 60kg (Light) Quarter Finals; Men’s Over 63.5kg – 67kg (Welter) Quarter Finals; Men’s Over 63.5kg – 67kg (Welter) Quarter Finals; Men’s Over 67kg – 71kg (Light Middle) Quarter Finals; Men’s Over 67kg – 71kg (Light Middle) Quarter Finals; Men’s Over 86kg – 92kg (Heavy) Quarter Finals; Men’s Over 86kg – 92kg (Heavy) Quarter Finals; Men’s Over 92kg (Super Heavy) Quarter Finals; Men’s Over 92kg (Super Heavy) Quarter Finals The NEC Hall 4
TIME SPORT CATEGORY VENUE
8:30-12:00AM Gymnastics – Rhythmic Team Final & Individual Qualification – Subdivision 1 Arena Birmingham
2:30-6:15 PM Gymnastics – Rhythmic Team Final & Individual Qualification – Subdivision 2 Team Medal Ceremony Arena Birmingham

 

TIME SPORT CATEGORY VENUE
8:30-11:30 PM SQUASH Women’s Doubles Round of 32; Men’s Doubles Round of 32; Mixed Doubles Round of 16; Men’s Doubles Round of 32; Mixed Doubles Round of 16; Men’s Doubles Round of 32 University of Birmingham Hockey and Squash Centre
2:30-6:00 PM SQUASH Women’s Doubles Round of 16 Mixed Doubles Round of 16 Women’s Doubles Round of 16 Mixed Doubles Round of 16 University of Birmingham Hockey and Squash Centre
TIME SPORT CATEGORY VENUE
2:30-5:00 PM Aquatics – Diving Men’s 1m Springboard Final Women’s 10m Platform Final; Men’s 1m Springboard Medal Ceremony; Women’s 10m Platform Medal Ceremony Sandwell Aquatics Centre
TIME SPORT CATEGORY VENUE
11:30AM-2:15PM Para Powerlifting Women’s Lightweight (Up to and including 61kg) Final Women’s Lightweight (Up to and including 61kg) Medal Ceremony Men’s Lightweight (Up to and including 72kg) Final Men’s Lightweight (Up to and including 72kg) Medal Ceremony The NEC Hall 1
4:00-6:45 PM Para Powerlifting Women’s Heavyweight (Over 61kg) Final Women’s Heavyweight (Over 61kg) Medal Ceremony Men’s Heavyweight (Over 72kg) Final Men’s Heavyweight (Over 72kg) Medal Ceremony The NEC Hall 1
TIME SPORT CATEGORY VENUE
3:30-6:30 PM BEACH VOLLEYBALL Men’s Group Match – St Kitts & Nevis v Sri Lanka Women’s Group Match – England v Vanuatu Women’s Group Match – Trinidad & Tobago v Sri Lanka Smithfield
11:00-2:00PM BEACH VOLLEYBALL Women’s Group Match – Australia v Cyprus Women’s Group Match – Scotland v Solomon Islands Men’s Group Match – Canada v The Gambia Smithfield

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

More in Commonwealth Games 2022

OUR SPONSORSHIPS